Karp po żydowsku to chyba najlepiej znana nam, Polakom, potrawa żydowska. Gości u nas nie tylko na wigilijnych stołach, ale także na co dzień. Danie to przeniknęło do kuchni polskiej z Galicji. Karp po żydowsku nazywany jest też czasami karpiem w galarecie, ponieważ jest to danie składające się z gotowanej ryby, którą zalewa się galaretą z przetartych warzyw. Dodaje się to tego także cebulę oraz rodzynki. Karp po żydowsku nie jest trudny w przygotowaniu, można go zjeść z chlebem.

Składniki:

kilogram karpia,

kilogram cebuli,

10 dag rodzynek,

10 dag migdałów oraz orzechów,

jedna marchewka,

głowy oraz ogony karpi, które zostaną usmażone,

dwa liście laurowe,

trzy ziarna ziela angielskiego,

żelatyna,

jedna łyżeczka soli,

jedna łyżeczka pieprzu,

cukier,

Vegeta lub inna przyprawa.

Na początku najlepiej ugotować wywar z głowy oraz ogona karpia, marchewki, dwóch lub trzech cebul. Doprawić wywar Vegetą. Wywar powinien być gotowany w półtora litra wody. Po ugotowaniu wywar należy odcedzić. Kilka cebul pokroić w kostkę, następnie zalać połową wywaru i gotować aż wszystko stanie się miękkie. Karpia najlepiej pokroić na dzwonki i zalać drugą połową wywaru i gotować przez około dwadzieścia minut, również do uzyskania miękkości. Trzeba jednak ciągle sprawdzać i uważać, by ryba się nie rozgotowała. Po ugotowaniu karpia należy wyjąć i ułożyć na talerzu. Rybny wywar zmieszać z cebulą. Do tego dodać rodzynki oraz sparzone i posiekane migdały. Do całości dosypać cukru, soli i pieprzu, dodać ziele angielskiego i liście laurowe. Tym należy zalać karpia i odstawić w chłodne miejsce do ostygnięcia.

Jak widać, karp po żydowsku nie jest trudną do przyrządzenia potrawą. Można ją podawać z pieczywem, ziemniakami, ryżem lub sałatką. Na deser będą pasować słodkie żydowskie ciasta. Karpia po żydowsku można udekorować ugotowaną marchewką i zieloną pietruszką.